راهنمای خرید فیلتر روغن

یکی از ضروری‌ترین اجزای سیستم خودرو، روغن‌موتور است که با روانکاری قطعات، مانع اصطکاک میان آن‌ها شده و می‌تواند سلامت فنی خودروی شما را در سالیان طولانی تضمین کند؛ به سبب این میزان اهمیت، فیلتر روغن خودرو نیز پررنگ جلوه کرده و نیازمند بررسی مداوم است تا در این فرایند مهم اختلالی ایجاد نشود.

روغن‌موتور به دلیل جاری‌شدن میان قطعات وابسته به موتور، ذرات ناخالصی و براده‌های آن‌ها را به خود جذب کرده و با ورود این ذرات به موتور می‌تواند آسیبی جدی به سیستم خودرو وارد کند؛ به همین جهت با تعویض به‌موقع فیلتر روغن و ایجاد یک مانع در برابر ذرات ناخالصی، می‌توانید از بروز این دست مشکلات جلوگیری کنید.

به‌منظور آشنایی بیشتر شما با این محصول و اهمیت کیفیت عملکرد آن در خودرو، در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین اطلاعات آن پرداخته‌ایم تا با علم بر این موضوعات، بهترین فیلتر روغن را تهیه کنید.

فیلتر روغن چیست؟

فیلترروغن یکی از مهم‌ترین قطعات خودرو است که با نصب آن در مسیر جریان روغن‌موتور، می‌توان از عدم ورود ذرات ناخالصی نظیر براده‌های فلزی و دوده به موتور اطمینان حاصل کرد؛ به همین دلیل نقشی اساسی در عملکرد و بازدهی خودرو دارد.

این محصول به‌مرورزمان، به‌واسطة انباشت ذرات آلوده، منجر به محدودیت در هدایت روغن به سمت موتور خودرو می‌شود؛ بنابراین، می‌بایست بررسی دوره‌ای وضعیت آن را در اولویت خود قرار دهید تا از واردشدن آسیب‌های جدی به موتور و دیگر قطعات جلوگیری کنید. به‌منظور درک بهتر تأثیر فیلتر روغن در سلامت فنی خودرو، بهتر است با وظیفة آن در سیستم خودرو آشنا شوید؛ به همین جهت در ادامه به بررسی دقیق عملکرد این محصول پرداخته‌ایم.

وظیفه و نحوه عملکرد فیلتر روغن در خودرو

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، فیلترروغن وظیفه دارد با حذف ذرات ناخالصی از روغن‌موتور، جریانی از روغن پاک و خالص را به سمت محفظة موتور هدایت کرده و مانع بروز آسیب جدی به قطعاتی حساس نظیر پیستون و میل‌لنگ شود؛ به همین جهت با دریافت روغن‌موتور از طریق سوراخ‌های تعبیه‌شده در بالای آن و عبور روغن از صفحات تصفیه‌کننده، روغن خالص را به سمت موتور و دیگر قطعات هدایت می‌کند.

ازآنجایی‌که روغن‌موتور در این فرایند، آلاینده‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند، پس از مدتی بسته به نحوه و میزان استفادة شما از خودرو، فیلتر روغن دیگر از کیفیت و عملکرد اولیه برخوردار نبوده و نیازمند تعویض است؛ به‌گونه‌ای که با به تعویق‌انداختن آن، فشار در سیستم خودرو افزایش‌یافته و با ورود ذرات ناخالص به محفظة موتور، خسارت‌های بزرگی را متحمل خواهید شد.

انواع فیلتر روغن خودرو

فیلترهای روغن بسته به عملکرد و پاسخی که به نیاز کاربران می‌دهند در دو نوع چرخشی و کارتریج طراحی شده‌اند که در ادامه به بررسی هرکدام پرداخته‌ایم.

فیلترروغن چرخشی

این نوع فیلتر روغن علی‌رغم قدمتی که نسبت به مدل دیگر دارد، همچنان از محبوبیت خاصی در میان کاربران برخوردار است؛ چرا که یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین قابلیت‌های آن، تعویض آسان، بدون نیاز به باز کردن قطعات متصل به بدنة فیلتر است. فیلترروغن چرخشی تاکنون ثابت کرده است با ساختار فولادی و المنت کاغذی‌ای که دارد، در جذب ناخالصی‌ها و تضمین سلامت فنی خودرو بسیار موفق بوده است.

فیلترروغن کارتریج

یکی از معایب فیلتر روغن کارتریج بالابودن هزینة تعویض آن نسبت به مدل چرخشی است؛ زیرا برای تعویض آن ملزم به باز کردن برخی از قطعات خودرو هستید؛ اما مزایایی نظیر طول عمر بالاتر و قابلیت جذب بیشتر آلاینده‌ها و درنتیجه بهبود کارکرد موتور، توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است.

نکات مهم در هنگام خرید فیلتر روغن

همان‌طور که متوجه شدید، فیلتر مناسب و باکیفیت تأثیر به سزایی در نحوه عملکرد خودروی شما دارد؛ بنابراین به هنگام خرید آن باید نهایت دقت را به کار ببرید تا بهترین فیلتر را انتخاب کنید؛ به همین منظور در ادامه به برخی از نکات کلیدی خرید فیلتر روغن اشاره کرده‌ایم.

نوع فیلتر

هریک از فیلترهای روغن به‌منظور پاسخ به نیاز برخی خودروها طراحی شده‌اند؛ به همین جهت در هنگام خرید، باید به نوع و سازگاری آن با مدل خودرویی که دارید توجه کنید تا مناسب‌ترین فیلترروغن را انتخاب کنید.

نوع عنصر تصفیه‌کنندهٔ فیلترروغن

یکی از مهم‌ترین مواردی که به هنگام انتخاب این محصول باید به آن توجه کنید، نوع عنصر تصفیه‌کننده یا به عبارتی جنس صافی آن است؛ این سطوح تصفیه‌کننده غالباً از جنس فیبر یا سلولز هستند؛ بنابراین باید بسته به مدل ماشین و نحوة استفاده از آن، فیلتری را انتخاب کنید که توان پاسخگویی به این نیازها و فشارهای وارده به سیستم خودرو را داشته باشد.

قیمت فیلتر روغن

فیلتر روغن بسته به نوع عنصر تصفیه‌کننده و کیفیتی که دارد متفاوت است؛ به‌طور‌کلی فیلترهایی که تصفیه‌کنندة کاغذی دارند، با قیمت مناسب‌تری نسبت به مدل‌های دیگر در بازار عرضه می‌شوند.

بنابراین، به هنگام خرید این محصول باید به این مورد توجه کنید تا باتوجه‌به بودجه‌ای که دارید، فیلتر مناسبی را تهیه کنید؛ لازم به ذکر است گران‌بودن یا ارزان‌بودن یک فیلتر، معیار تضمین کیفیت آن نیست؛ بلکه معتبر بودن فروشگاه و برند فیلتر، می‌تواند تضمین‌کنندة کیفیت و دوام آن باشد.

ضرورت تعویض به‌موقع فیلتر روغن

همان‌گونه که اشاره شد این محصول با حذف آلاینده‌ها و جلوگیری از گردش آن‌ها در سیستم خودرو، در صحت عملکرد و طول عمر موتور تأثیر بسیار زیادی دارد؛ چرا که در این فرایند با هدایت روغن پاک به سمت موتور، به روانکاری و خنک‌کاری قطعات پرداخته و اصطکاک میان آن‌ها را به حداقل می‌رساند.

درواقع جریان روغن تمیز می‌تواند قدرت و بازدهی خودرو را تا حد زیادی بالا برده و مانع بروز مشکلات جدی در سیستم درون خودرو شود؛ به همین جهت توصیه می‌شود در بازه‌های زمانی معین، نسبت به تعویض فیلترروغن اقدام کنید و هرگز با به تعویق‌انداختن آن، سلامت فنی خودروی خود را به خطر نیندازید.

جمع‌بندی

ازآنجایی‌که تهیة فیلتر باکیفیت می‌تواند در حفظ سلامت خودروی شما بسیار تأثیرگذار باشد، توصیه می‌شود به هنگام خرید، نهایت اهمیت را به کار ببندید؛ به همین جهت در این مطلب سعی کردیم با ارائه برخی نکات کلیدی در هنگام خرید فیلتر روغن، به شما در این امر کمک کرده تا با رعایت موارد مذکور، بهترین فیلتر را متناسب با خودرویی که دارید انتخاب کنید.

به‌منظور پیشبرد هرچه بهتر این امر، ما در مجموعة فیلتر البرز از همان ابتدای فعالیت خود همواره در تلاش بوده‌ایم با تولید فیلترهای باکیفیت جهت تعبیه در خودروهای ایرانی نظیر فیلتر روغن پرشیا، فیلتر روغن پراید و همچنین محصولات سازگار با خودروهای خارجی مانند فیلتر روغن ماکسیما و سوناتا 3300، در جلب‌اعتماد و رضایت شما کاربران موفق عمل کنیم.

admin
ارسال دیدگاه