زمان تعویض فیلتر روغن خودرو را چگونه تشخیص دهیم

فیلتر روغن وظیفه دارد آلاینده‌ها و آلودگی‌های کربن، خاک و احتراق را از روغن موتور بگیرد. این محصول کاربردی پس از جمع آوری زباله‌ها و آلاینده‌های موجود در روغن، روغن تمیز را وارد موتور می‌کند. روغنی که تصفیه شده باعث عمر بالا و بهبود عملکرد موتور خودرو و سایر قطعات داخلی اتومبیل می‌شود و حرکات موتور و اجزای آن را روان‌تر می‌کند.

در این مقاله تصمیم داریم راجع به فیلتر روغن پراید و زمان تعویض فیلتر روغن خودرو اطلاعات کاملی را با شما به اشتراک بگذاریم. اگر مدت زیادی است که فیلتر روغن اتومبیل خود را تعویض نکرده‌اید، این مقاله را مطالعه کنید تا از زمان تعویض فیلتر باخبر شوید.

فیلتر روغن اتومبیل چیست؟

در مسیر ورودی روغن به موتور خودرو فیلتر روغن قرار می‌گیرد که وظیفه دارد آلودگی‌ها و آلاینده‌های موجود در روغن را به خود جذب کرده و در نهایت روغن تصفیه شده را وارد موتور کند. در پی این فرایند، موتور خودرو عملکرد بهتری از خود نشان داده و عمر دوام آن افزایش پیدا می‌کند. فیلتر روغن پراید در انواع مختلف تولید می‌شود و هر نوع آن از نظر نوع ساختار و عملکرد ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد. اما به طور کلی هدف تمامی این فیلترها روانکاری قطعات مختلف موتور و بهبود عملکرد آن‌ها است.

انواع فیلتر روغن

همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم فیلتر روغن پراید انواع مختلفی دارد و در مدل‌های متنوعی در بازار موجود است. از جمله انواع فیلتر روغن ماکسیما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

فیلتر روغن کاغذی

فیلترهای کاغذی را می‌توان از اولین نوع فیلترهای روغن معرفی کرد که با استفاده از مقوا و کاغذ به تولید می‌رسند و می‌توانند ذراتی با سایزهای ۴۰ میکرون به بالا را به خود جذب کنند. قیمت این مدل فیلترها به دلیل جنس کاغذی آن‌ها بسیار ارزان است.

فیلتر روغن سلولزی

فیلترهای سلولزی از دیگر انواع فیلترهای روغنی هستند که با استفاده از الیاف سلولزی فایبرگلاس و کاغذی به تولید می‌رسند. این فیلترها می‌توانند ذراتی در حد ۵ تا ۱۰ میکرون را به خود جذب کنند. فیلترهای سلولزی با توجه به کیفیت بالایشان، از قیمت بیشتری برخوردارند.

زمان تعویض فیلتر روغن خودرو چگونه تشخیص دهیم؟

فیلتر یکی از قطعات مصرفی و مهم برای خودرو است که باید به صورت مرتب بررسی و در صورت نیاز تعویض شود. استفاده از فیلترهای فرسوده که کیفیت و کارایی خود را از دست داده‌اند باعث ایجاد اختلال در عملکرد موتور اتومبیل شده و خسارت‌های سنگین و گاهاً جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.

معمولا توصیه می‌شود زمانی که قصد دارید روغن موتور اتومبیل را تعویض کنید فیلتر آن را نیز بررسی کرده و در صورت نیاز آن را عوض کنید. در کنار این موضوع یک سری موارد می‌تواند شما را از وجود مشکل در فیلتر آگاه کند و نشانه‌ای برای تعویض فیلتر باشد. این موارد عبارتند از:

افزایش بیش از دمای حد موتور

معمولا هر کالایی تا یک بازه زمانی مشخص قابلیت استفاده دارد و بعد از به پایان رسیدن آن تاریخ ساز ناسازگاری می‌زند و علائم خرابی در آن ایجاد می‌شوند. فیلتر روغن پراید نیز از این قاعده مستثنا نبوده و بعد از گذشت تاریخ انقضای آن با برخی نشانه‌ها شما را برای تعویض آگاه باخبر می‌کند.

از نشانه‌های زمان تعویض فیلتر روغن بنز، افزایش دمای موتور است. زمانی که فیلتر بیش از حد آلوده شود اجازه گردش روغن را در موتور نمی‌دهد و در نتیجه نرسیدن روغن به موتور و قطعات مختلف آن باعث اصطکاک، سائیدگی و در نهایت افزایش دما در موتور می‌شود.

کاهش بازدهی و افت عملکرد

خرابی فیلتر روغن پراید از روغن‌رسانی به موتور و بخش‌های مختلف آن جلوگیری می‌کند. در پی این موضوع قطعات موتور بازدهی کمتری دارند و عملکرد آن‌ها به طرز ویژه‌ای کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین اگر احساس کردید که عملکرد خودرو افت پیدا کرده حتماً فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز اقدامات لازم را برای تعویض آن انجام دهید.

خارج شدن دود تیره و آلوده از اگزوز

دود خارج شده از اگزوز باید روشن و شفاف باشد. اگر متوجه شدید که دود خارج شده از اگزوز شما تیره و سیاه رنگ است، این موضوع می‌تواند نشان از مشکل در فیلتر روغن پراید باشد. مورد ذکر شده اهمیت فوق‌العاده بالایی داشته و مکانیک‌های با تجربه، همیشه توجه داشتن به این موضوع را توصیه می‌کنند.

کاهش فشار روغن

یکی دیگر از نشانه‌های زمان تعویض فیلتر روغن پراید خودرو کاهش فشار روغن است. اگر متوجه شدید که فشار روغن در اتومبیل کاهش یافته است، حتماً باید اقدامات لازم را برای تعویض فیلتر انجام دهید. این موضوع در صورتی که جدی گرفته نشود باعث افزایش دما و خرابی قطعات مختلف اتومبیل می‌شود و در مرور زمان خسارت‌های متعددی را به بار می‌آورد.

صداهای مختلف

خرابی فیلتر و مسدود شدن مسیر ورود روغن به موتور و قطعات آن باعث می‌شود که این قطعات به شکل خشک کار کنند و مدام در اصطکاک با یکدیگر باشند. در چنین شرایطی شنیدن صدا از موتور و قطعات مختلف آن امری طبیعی است. اگر فکر می‌کنید مدتی قطعات مختلف اتومبیل شما صداهای عجیب و غریبی می‌دهد، حتماً در اولین فرصت فیلتر روغن را چک کنید و در صورت نیاز اقدامات لازم را برای تعویض آن انجام دهید.

ویژگی‌های فیلتر روغن خوب

فیلتر روغن پراید خوب و مناسب یک سری ویژگی‌ها و مشخصه‌ها دارد که به هنگام خرید با بررسی آن‌ها می‌توانید نوع مرغوب این محصول را از مدل‌های بی‌کیفیت و تقلبی تشخیص دهید. برخی از نشانه‌های فیلتر روغن با کیفیت به شرح زیر است.

  • قدرت جذب بالایی دارد و می‌تواند هر نوع آلودگی را به بهترین شکل ممکن جذب کند.
  • در برابر هرگونه فشار فیزیکی و حرارت از خود مقاومت نشان می‌دهد.
  • این محصول بر اساس استانداردهای جهانی و با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ تولید می‌شود.
  • به بهترین شکل ممکن آب‌بندی شده است.
  • سوپاپ اطمینان دارد.
  • توسط برندهای معتبر به تولید می‌رسد.

ویژگی‌های ذکر شده را به خوبی بررسی کرده و سپس نسبت به بودجه و خودروی خود، فیلتر مناسبی تهیه کنید تا موتور خودروتان به‌خوبی هرچه تمام تر کار کند.

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به فیلتر روغن پراید و نقش آن در اتومبیل صحبت کردیم و راجع به زمان تعویض فیلتر روغن خودرو اطلاعات کاملی را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دادیم. وجود هر یک از نشانه‌های گفته شده در این مقاله می‌تواند شما را از مشکلی در فیلتر روغن آگاه کند و با بررسی به موقع و تعویض سریع، از ایجاد مشکلات بزرگتر و وارد شدن خسارت‌های سهمگین پیشگیری نماید.

این محصول نقش مهمی را در بهبود عملکرد موتور و قطعات مختلف آن ایفا می‌کند و در صورتی که با هر مشکلی مواجه شود به طور مستقیم بر عملکرد موتور تاثیر می‌گذارد. برای خرید بهترین فیلترهای خودرو می‌توانید به قسمت خرید سایت مراجعه فرمایید.

 

admin
ارسال دیدگاه