فیلترهای روغن و هوا چه تأثیری بر موتور ماشین دارند؟

فیلترها را می‌توان از قطعات مهم سیستم خودرو در نظر گرفت که تأثیر به سزایی در کارکرد موتور آن دارند و نبود یا هرگونه مشکل در آنها می‌تواند باعث آسیب‌های جدی به موتور خودرو یا حتی سرنشینان وارد کند.

فیلتر روغن و فیلتر هوا از مهم‌ترین اجزاء مورداستفاده در خودروها هستند که هریک کاربرد و انواع مختلفی دارد. به جهت اهمیت کارکرد درست فیلترها لازم است بدانیم هر کدام از آنها چه وظیفه‌ای در سیستم خودرو ایفا می‌کنند و در صورت عدم وجود آنها، چه آسیب‌هایی به موتور وارد می‌شود. در این مقاله قصد داریم با نقش این فیلترها، انواع و نحوه و زمان تعویض آنها به طور کامل آشنا شویم.

فیلتر روغن چیست؟

فیلتر روغن که در قسمت ورودی و اتصال روانکاو به موتور قرار می‌گیرد، همانطور که از نام آن مشخص است وظیفه پاک‌سازی و فیلتر روغن‌موتور و جداسازی هر نوع آلودگی ای از آن را دارد. آلودگی‌های موجود در روغن از  اصطکاک و حرکات سایشی بین اجزا موتور ایجاد می‌شوند.

هنگامی که این آلودگی‌ها از روغن جدا نشوند و ناخالصی‌های زیان آور به دستگاه موتور وارد شوند، به‌احتمال زیاد شاهد خرابی و آسیب به ساختار آن خواهیم بود. اهمیت فیلتر روغن به‌قدری بالاست که به نظر غالب کارشناسان مکانیکی، تعویض آن نسبت به تعویض خود روغن‌موتور اولویت بیشتری دارد. مهم‌ترین وظیفه فیلتر روغن، جلوگیری از روغن غلیظ به همراه ناخالصی به موتور و افزایش دوام و عمر اجزا موتور خودروست.

انواع فیلتر روغن

فیلترهای روغن بر اساس نوع نصب آنها به دو گروه تقسیم می‌شوند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

فیلتر روغن کارتریجی

فیلتر روغن کارتریجی دارای یک المنت تصفیه روغن است که در کنار واشر آب‌بندی بر روی موتور در جایگاه خود نصب می‌شوند. به علت وجود این المنت، به فیلتر روغن کارتریجی، فیلتر المنتی نیز می‌گویند. برای فیلتر روغن پراید از مدل کارتریجی استفاده می‌شود. برای تعویض این فیلترها، تنها المنت آن عوض شده و سایر اجزا به طور ثابت جای‌گذاری می‌شوند.

فیلتر روغن پیچی

فیلترهای روغن مدل پیچی را می‌توان نسبت به مدل کارتریجی کامل‌تر و پیشرفته‌تر دانست. در این فیلترها اجزا مختلفی در یک استوانه کنار هم نگه داشته می‌شوند. این اجزا شامل کارتریج یا همان المنت، بدنه فلزی، صفحات جداکننده و چندین قطعه دیگر می‌شود و چون نحوه نصب آنها بر روی موتور خودرو به‌صورت پیچی است، به این فیلترها، فیلتر روغن پیچی می‌گویند. بر خلاف مدل کارتریجی که به هنگام تعویض تنها المنت آن عوض می‌شد، در این فیلترها تمام اجزا لازم است تعویض و جایگزین شوند.

فیلتر هوا چیست؟

فیلتر هوا نوعی کاغذ آکاردئونی و دارای سوراخ‌های بسیار کوچکی بر روی آن است که همان‌طور که از نام آن پیداست، وظیفه تصفیه هوای ورودی به موتور را دارد. در صورت عدم وجود فیلتر هوا در خودرو، مکش موتور تا حد زیادی بالا خواهد رفت و این موضوع ممکن است مشکلات زیادی را برای موتور باعث گردد.

برای احتراق مناسب درون خودرو لازم است فیلتر هوای درون خودرو، از ورود هرگونه ناخالصی یا آلودگی در هوایی که برای سوختن به موتور وارد می‌شود، جلوگیری کند تا در نتیجه این امر، علاوه بر افزایش راندمان خودرو، مصرف سوخت نیز کاهش یابد.

انواع فیلترهای هوا

فیلترهای خودرو بر اساس جنس ساخته شده در گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند و معمولاً برای خودروهای مختلف متفاوت‌اند. فیلتر هوا پرشیا ممکن است با فیلتر هوا پراید متفاوت باشد. گروه‌های مختلف فیلترهای هوا به شرح زیر است.

فیلتر هوای کاغذی

فیلترهای کاغذی را می‌توان از پراستفاده‌ترین فیلترهای هوا خصوصاً برای ماشین‌های ایرانی دانست که این موضوع در نتیجه سهولت نصب و قیمت مناسب این نوع از فیلترهای هواست. اگرچه مدل‌های متفاوتی از فیلترهای هوا تولید می‌گردد؛ اما غالباً ساختار این فیلترها دارای یک لبه از جنس پلاستیک یا لاستیک است که درون آن یک کاغذ تاخورده قرار گرفته است.

فیلتر هوای اسفنجی

فیلترهای اسفنجی قابلیت بیشتری در جلوگیری از آلودگی‌ها نسبت به فیلترهای هوای کاغذی دارند و در همین جهت بیشتر در خودروهایی که در معرض گردوغبار و آلودگی‌ها هستند کاربرد دارد. جنس این فیلترها، پلیمرهای اشباعی از روغن است.

فیلتر هوای روغنی

در این فیلترها محفظه‌ای پر روغن پیش از موتور قرار می‌گیرد تا هنگام عبور هوا آلودگی‌ها را به خود جذب کند. فیلترهای روغنی که به‌واسطه نوع کارکرد آن با نام فیلتر حمام روغن نیز شناخته می‌شوند، پیش از گسترش استفاده از فیلترهای کاغذی کاربرد زیادی داشتند. این مدل از فیلترها بسیار قدیمی بوده و امروزه دیگر استفاده نمی‌شوند.

فیلتر هوای پنبه‌ای

فیلترهای پنبه‌ای نوع جدید و پیشرفته‌ای از فیلترهای هوا هستند که قابلیت شست‌وشو و استفاده مجدد از آنها این مدل را نسبت به سایر مدل‌ها متفاوت گردانده است.

استفاده از فیلترهای روغن و هوا چه مزایایی دارد؟

بخش های داخلی خودروی شما می‌توانند آلودگی‌های مختلفی همچون گردوغبارها، آشغال و یا حتی حشرات را به خود جذب کنند و در درازمدت تجمع این آلودگی‌ها موجب اختلال در عملکرد اجزا مختلف و علی‌الخصوص موتور ماشین می‌گردد. برای جلوگیری از این موضوع، فیلترهای روغن و هوا را برای موتور ماشین تعبیه می‌کنند که می‌تواند از ورود این آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها بکاهد.

درصورتی‌که فیلتر هوا کثیف باشد، برای رخ‌دادن فرایند احتراق، مقدار هوای لازم و کافی وارد نخواهد شد و در نتیجه لازم است سوخت بیشتری مصرف شود که باعث خرابی زودرس موتور می‌گردد. فیلتر روغن نیز در صورت آلوده بودن می‌تواند در عملکرد موتور و اجزا آن مشکلات جدی ایجاد کرده و حتی باعث ازکارافتادن آن شود.

برای خرید انواع فیلتر روغن خودروهای سنگین و سبک می‌توانید با مشاورین ما در البرز فیلتر در ارتباط باشید. شما با مناسب‌ترین قیمت می‌توانید باکیفیت‌ترین محصولات را از ما تهیه کنید.

جمع‌بندی

فیلترها از مهم‌ترین قطعات داخلی خودروها هستند که با وجود ارزان و دردسترس‌بودن، نقش بسیار مهم و حیاتی ای برای موتور ماشین ایفا می‌کنند. فیلتر روغن و فیلتر هوا اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از ورود آلودگی‌ها به خودرو شما دارند. فیلترهای روغن به دو گروه المنتی یا کارتریجی تقسیم می‌شوند که فیلتر روغن پراید از مدل المنتی است. فیلترهای هوا نیز بر اساس نوع جنس آنها در چهار گروه کاغذی، اسفنجی، روغنی و پنبه‌ای دسته بندی می‌شوند.

ما در شرکت فیلتر البرز با بیش از نیم‌قرن تجربه در تولید انواع فیلترها، آماده فروش فیلترهای روغن و فیلتر هوا پرشیا، پراید، 206 و هر خودروی سنگین و سبک دیگری، با بالاترین کیفیت، به مشتریان خود هستیم.

admin
ارسال دیدگاه